تاریخچه چاپ افست در صنعت جعبه سازی

تاریخچه چاپ افست

چاپ offset  یک تکنیک چاپ رایج در صنعت جعبه سازی است که در آن تصویر جوهر شده از یک صفحه به یک پتوی لاستیکی و سپس به سطح چاپ منتقل می شود (یا “افست”). هنگامی که در ترکیب با فرآیند لیتوگرافی، که مبتنی بر دفع روغن و آب است، استفاده می شود، تکنیک افست از یک حامل تصویر تخت (پلانوگرافی) استفاده می کند. غلتک‌های جوهر جوهر را به قسمت‌های تصویر حامل تصویر منتقل می‌کنند، در حالی که یک غلتک آب یک فیلم مبتنی بر آب را روی مناطق غیر تصویری اعمال می‌کند.

فرآیند مدرن “وب” یک قرقره بزرگ کاغذ را از طریق یک دستگاه پرس بزرگ در چندین قسمت، به طور معمول برای چندین متر تغذیه می کند، که سپس به طور مداوم در حین تغذیه کاغذ چاپ می شود.

توسعه چاپ افست در دو نسخه انجام شد: در سال 1875 توسط رابرت بارکلی از انگلیس برای چاپ روی قلع و در سال 1904 توسط ایرا واشنگتن روبل از ایالات متحده برای چاپ روی کاغذ. معاصر روبل در قاره اروپا، Kašpar Hermann، نویسنده نمونه اولیه ماشین افست (1904)، دارنده حق امتیاز یک ماشین دیسک افست (دو غلتک انتقال لاستیکی روبروی یکدیگر) – پرس نورد بود. در سال 1907، او با موفقیت چاپ را در آلمان بر روی دستگاه چاپ افست تریومف آغاز کرد.

لیتوگرافی در ابتدا ایجاد شد تا روشی ارزان برای بازتولید آثار هنری باشد. این فرآیند چاپ محدود به استفاده بر روی سطوح مسطح و متخلخل بود زیرا صفحات چاپ از سنگ آهک تولید می شدند. در واقع کلمه “lithograph” که از یونانی (λιθογραφία) گرفته شده است به معنای “تصویر از سنگ” یا “نوشته شده در سنگ” است.

اولین ماشین چاپ لیتوگرافی افست چرخشی در انگلستان ایجاد شد و در سال 1875 توسط رابرت بارکلی به ثبت رسید. این پیشرفت فن آوری های چاپ انتقالی اواسط قرن نوزدهم و ماشین چاپ چرخشی ریچارد مارچ هو را در سال 1843 ترکیب کرد – دستگاهی که به جای سنگ تخت از یک استوانه فلزی استفاده می کرد. سیلندر افست با مقوای مخصوصی پوشانده شده بود که تصویر چاپ شده را از سنگ به سطح فلز منتقل می کرد. بعدها، روکش مقوایی استوانه افست به لاستیک تغییر یافت،  که هنوز هم متداول ترین ماده مورد استفاده است.

با بسته شدن قرن نوزدهم و رایج شدن عکاسی، بسیاری از شرکت های لیتوگرافی از کار افتادند. حکاکی عکس، فرآیندی که از فناوری نیمه‌تون به جای تصویرسازی استفاده می‌کرد، به زیبایی‌شناسی اولیه دوران تبدیل شد. بسیاری از چاپخانه‌ها، از جمله ایرا واشنگتن روبل از نیوجرسی، از فرآیند لیتوگرافی کم‌هزینه برای تولید کپی‌هایی از عکس‌ها و کتاب‌ها استفاده می‌کردند. روبل در سال 1901 کشف کرد – با فراموش کردن بارگذاری یک ورق – که چاپ از غلتک لاستیکی، به جای فلز، صفحه چاپ شده را واضح تر و واضح تر می کند.پس از اصلاح بیشتر، شرکت چاپ پاتر پرس در نیویورک یک دستگاه چاپ را در سال 1903 تولید کرد. در سال 1907 مطبوعات افست روبل در سانفرانسیسکو مورد استفاده قرار گرفت.

شرکت پرس اتوماتیک هریس نیز در همان زمان یک پرس مشابه ایجاد کرد. چارلز و آلبرت هریس پرس خود را “بر روی یک ماشین پرس حروف چرخشی” مدلسازی کردند.

ناشر روزنامه Staley T. McBrayer دستگاه چاپ افست وب پیشتاز را برای چاپ روزنامه اختراع کرد که در سال 1954 در فورت ورث تگزاس پرده برداری کرد.

یکی از وظایف مهم در فرآیند چاپ، تولید پیش چاپ است. این مرحله اطمینان حاصل می کند که تمام فایل ها به درستی پردازش شده اند تا برای چاپ آماده شوند. این شامل تبدیل به مدل رنگ مناسب CMYK، نهایی کردن فایل‌ها، و ایجاد صفحات برای هر رنگ کار می‌شود تا روی پرس اجرا شود.

لیتوگرافی افست یکی از رایج ترین روش های ایجاد مواد چاپی است. چند مورد از کاربردهای رایج آن عبارتند از: روزنامه، مجلات، بروشور، لوازم التحریر و کتاب. در مقایسه با سایر روش‌های چاپ، چاپ افست برای تولید حجم‌های زیادی از چاپ‌های با کیفیت بالا به شیوه‌ای که نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد، از نظر اقتصادی مناسب است. بسیاری از پرس‌های افست مدرن از سیستم‌های کامپیوتر به صفحه بر خلاف جریان‌های قدیمی‌تر کامپیوتر به فیلم استفاده می‌کنند که کیفیت آنها را بیشتر افزایش می‌دهد.

ماشین های چاپ 910 تنی در لاس وگاس ریویو-ژورنال در سال 2000 بزرگترین ماشین های چاپ در جهان بودند.

دو نوع چاپ افست وجود دارد: افست مرطوب و افست بدون آب. لیتوگرافی افست مرطوب از ترکیبی از مایعات مرطوب کننده (محلول های مرطوب کننده) برای مدیریت چسبندگی جوهر و محافظت از مناطق غیر تصویری استفاده می کند. لیتوگرافی افست بدون آب از روش متفاوتی استفاده می کند که در آن نواحی بدون تصویر صفحه از طریق لایه ای از سیلیکون دافع جوهر محافظت می شود. لیتوگرافی افست بدون آب جدیدتر است که در دهه 1960 توسط 3M اختراع شد. بعداً توسط Toray فروخته شد و تجاری شد.

از مزایای چاپ افست نسبت به سایر روش های چاپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت تصویر ثابت بالا چاپ افست تصاویر واضح و تمیز تولید می کند و تایپ را راحت تر از مثلاً چاپ لترپرس ایجاد می کند. این به این دلیل است که پتو لاستیکی با بافت سطح چاپ مطابقت دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *