فلکسو در صنعت جعبه سازی در مقابل چاپ افست: مقایسه ای جامع

فلکسو در مقابل چاپ افست: مقایسه ای جامع

چاپ افست در مقابل فلکسو دو تکنیک رایج برای مشاغلی هستند که کیفیت ثابت و چاپ طولانی را در صنعت چاپ و جعبه سازی می طلبند که هر کدام بسته به نیازهای خاص پروژه در دست مزیت های منحصر به فردی را ارائه می دهند. در حالی که آنها شباهت هایی را در هدف خود برای تولید کارآمد چاپ با کیفیت بالا دارند، درک تمایزات آنها – به ویژه از نظر چاپ صفحات، مرکبها و بسترها – برای کسب و کارهایی که تصمیم می گیرند کدام تکنیک به بهترین وجه با نیازهای آنها مطابقت دارد، بسیار مهم است. بنابراین، چه چیزی چاپ فلکسو و افست را متمایز می کند؟ بیایید قبل از بررسی تفاوت‌های آنها، تکنیک‌های چاپ فلکسو و افست را بررسی کنیم!

فلکسوگرافی چیست؟

چاپ فلکسو روشی است که از یک صفحه برجسته انعطاف پذیر برای چاپ روی آرایه وسیعی از بسترها استفاده می کند. در فرآیند چاپ فلکسو، تصاویر به صورت رول روی یک وب قرار می گیرند. هر رنگ با استفاده از یک صفحه فوتوپلیمر پیچیده شده در اطراف یک استوانه در حال چرخش ایجاد می شود. مانند لترپرس، گرافیک و متن برای هر رنگ روی صفحه چاپ برجسته می شود و فقط قسمت های برجسته مرکب دریافت می کنند.

انعطاف پذیری فلکسو را به گزینه ای ایده آل برای بسته بندی مواد از جمله پلاستیک، فیلم های فلزی، سلفون و کاغذ تبدیل می کند. این تکنیک به دلیل سازگاری آن در چاپ بر روی سطوح نامنظم و سرعت تولید سریع آن، به ویژه برای حجم های زیاد، بسیار مورد علاقه است و آن را به گزینه ای مناسب برای صنایع لیبل، بسته بندی و کاغذ دیواری تبدیل می کند.

لیتوگرافی افست چیست؟

از طرف دیگر، چاپ افست تکنیکی است که یک تصویر مرکب شده را از یک صفحه به یک پتوی لاستیکی (معمولاً از آلومینیوم) و سپس روی سطح چاپ منتقل می کند. این روش نام خود را از فرآیند انتقال یک تصویر مرکبدار از صفحه روی پتو به دست می‌آورد.

به دلیل کیفیت و وضوح استثنایی خود مشهور است، به ویژه برای کارهای گرافیکی دقیق روی محصولات کاغذی مناسب است. افست روشی ارجح برای طیف گسترده ای از نیازهای چاپی از روزنامه، مجلات، بروشورها و کتاب ها گرفته تا لوازم التحریر و بسیاری موارد دیگر است. بازتولید رنگ دقیق و خروجی با وضوح بالا، آن را به انتخابی عالی برای مواردی که تاثیر بصری در آنها بسیار مهم است تبدیل می کند.

تکنیک های چاپ افست در مقابل فلکسو

چاپ فلکسو و افست علیرغم تفاوت‌هایشان، نقاط مشترکی دارند. در نظر گرفتن این شباهت ها بین آنها، تفاوت های اصلی آنها را روشن می کند.

زمینه های مشترک

هر دو روش می‌توانند به خروجی‌های چاپی با کیفیت بالا دست یابند، که آنها را برای چاپ‌های با حجم بالا مناسب می‌سازد. علاوه بر این، هر روش با پیشرفت‌های تکنولوژیک تکامل یافته است و قابلیت‌های دیجیتال را برای افزایش دقت، سرعت و سازگاری با محیط زیست در خود جای داده است.

از نظر تکنیک، آنها شباهت های زیر را دارند:

هر دو فرآیند نیاز به یک صفحه چاپ یا حامل تصویر دیگری دارند.

در هر دو روش از مرکب مرطوب استفاده می شود.

آنها به مجموعه وسیعی از بسترها پاسخ می دهند.

با توجه به زمان راه اندازی و نیاز به حامل های تصویر، این فرآیندها برای چاپ های طولانی مناسب تلقی می شوند.

قابل ذکر است، چاپ فلکسوگرافی به اندازه کافی همه کاره است که تقریباً روی هر سطح قابل انعطافی قابل اجرا است، در حالی که چاپ افست به سطوح صاف محدود می شود.

تفاوت بین چاپ فلکسو در مقابل چاپ افست

تمایز بین چاپ فلکسو و افست هنگام بررسی ویژگی های پارامترهای زیر آشکار می شود.

صفحات چاپ

فلکسو از صفحات انعطاف پذیر لاستیکی یا فوتوپلیمر برای چاپ چرخشی استفاده می کند که به آن اجازه می دهد روی بسیاری از بسترها با بافت ها و ترکیبات شیمیایی مختلف چاپ کند. از فناوری لیزر برای چاپ تصویر برجسته بر روی صفحه استفاده می شود که سپس با استفاده از حلال یا محلول آب در واحد پردازش حل می شود تا آن را تنظیم کند. پس از چاپ، تصویر مستقیماً روی بستر اعمال می شود. صفحات چاپی که به درستی ذخیره شده اند را می توان چندین بار مورد استفاده مجدد قرار داد تا زمانی که تعویض آن ضروری شود. این انعطاف‌پذیری همچنین به زمان نصب کوتاه‌تر کمک می‌کند، زیرا صفحات را می‌توان با سهولت نسبی تغییر داد و ذخیره کرد.

در مقابل، چاپ افست از صفحات آلومینیومی سفت و سخت استفاده می کند که بیشتر برای کاغذ صاف یا استوک کارت مناسب هستند. بسته به نوع چاپ افست، چاپ افست می تواند به صورت تخت یا چرخشی باشد. فرآیند پیچیده ایجاد و راه اندازی صفحه در چاپ افست معمولاً در مقایسه با فلکسو زمان آماده سازی طولانی تری دارد.

مرکبها

در قلمرو مرکبها، چاپ فلکسو به دلیل استفاده از مرکبهای سریع خشک شونده و کم ویسکوزیته، سرعت تولید سریع و توانایی چاپ بر روی مواد غیر جاذب شناخته شده است. جدا از چاپ رنگی استاندارد CMYK، بسته به نیاز، رنگ‌های نقطه‌ای نیز می‌توانند در محل از قبل مخلوط یا مخلوط شوند. مرکبهای فرآوری شده با اشعه ماوراء بنفش سرعت مطبوعات را سریع‌تر می‌دهند و می‌توانند در تمام روز بدون نیاز به تمیز کردن ایستگاه چاپ روی دستگاه باقی بمانند. با این حال، مرکبهای مبتنی بر آب باید در طول زمان توقف از پرس پاک شوند تا از خشک شدن روی غلتک ها و سینی های مرکب جلوگیری شود.

اما در چاپ افست، هر یک از رنگ های استاندارد CMYK ایستگاه چاپ مخصوص به خود را دارد. رنگ های نقطه ای هستندز ترکیب رنگ های فرآیندی تشکیل شده است. چاپ افست از مرکبهای مبتنی بر روغن یا آب استفاده می کند که به زمان خشک شدن بیشتری نیاز دارند و برای زیرلایه های مبتنی بر کاغذ جاذب مناسب هستند. ماهیت خاص مرکبهای افست، عمق رنگ و جزئیات فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد، که برای چاپ‌های گرافیکی سطح بالا بسیار مهم است.

بسترها

انتخاب زیرلایه ها یکی دیگر از زمینه هایی است که چاپ فلکسو و افست به طور قابل توجهی با هم تفاوت دارند.

تطبیق پذیری فلکسو به آن اجازه می دهد تا بر روی طیف گسترده ای از مواد، از بسته بندی انعطاف پذیر گرفته تا مقوای راه راه، از مواد جاذب گرفته تا مواد غیر جاذب مانند فویل، سلفون، پارچه، فلز، مقوا یا پلاستیک چاپ کند. بنابراین، برای کاربردهای مختلف، مانند پاکت نامه، کیف های خرده فروشی، کاغذ دیواری، روزنامه، برچسب و غیره بسیار سازگار است.

چاپ افست بر روی محصولات کاغذی برتری دارد و کیفیت و ظرافت بی نظیری را بر روی سطوح صاف و صاف ارائه می دهد. کاربرد آن در چاپ بر روی موادی مانند فلز، مقوا، وینیل و کاغذ است. با طیف وسیعی از موادی که فلکسو می تواند به راحتی از عهده آنها برآید، کمتر سازگار است.

انتخاب مناسب برای کسب و کار شما

هنگام تصمیم گیری بین چاپ فلکسو و افست برای کسب و کار خود، الزامات خاص پروژه خود را در نظر بگیرید. چاپ فلکسو، با سازگاری گسترده با بستر، مرکبهای با خشک شدن سریع، و مقرون به صرفه بودن برای سفارشات با حجم بالا، به ویژه برای بسته بندی و برچسب مناسب است. سازگاری و کارایی این تکنیک در تولید مقادیر زیاد، آن را برای مشاغلی که به دنبال انعطاف و سرعت هستند، کمی مطلوب تر می کند.

با این حال، چاپ افست از نظر کیفیت برای کارهای گرافیکی دقیق روی مواد کاغذی بی نظیر است، و آن را برای پروژه هایی که در آن برتری بصری در اولویت است، ایده آل است. مناسب بودن آن برای بروشورها، مجلات و سایر محصولات گرافیکی با کیفیت بالا قابل اغراق نیست.

با این حال، برای اکثر برنامه های بسته بندی و پروژه هایی که نیاز به تطبیق پذیری و تولید سریع دارند، چاپ فلکسو به عنوان روش انتخابی ظاهر می شود. توانایی آن برای چاپ بر روی طیف گسترده ای از بسترها، همراه با پیشرفت های تکنولوژیکی که کیفیت و کارایی را بهبود می بخشد، فلکسو را به عنوان یک راه حل بسیار سازگار و مقرون به صرفه برای مشاغلی که به دنبال متعادل کردن کیفیت با ملاحظات اقتصادی هستند، قرار می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *