20 روش ایجاد طرح های خلاق روی جعبه بسته بندی

20 روش ایجاد طرح های خلاق روی جعبه بسته بندی در صنعت جعبه سازی

در مورد آخرین وسیله ای که خریده اید فکر کنید، دلیل انتخاب آن برند خاص چه بوده است؟ آیا محصول تهیه شده توسط آن تولید کننده را واقعا نیاز داشته اید یا موقع خرید با دیدن آن به فکر تهیه محصول افتاده اید.

احتمالا پاسخ شما به سئوال فوق آنست که خرید محصول به دلیل جذابیت آن بوده است. ممکن است شما نیاز به شامپو داشته باشد ولی آیا به آن برند خاص نیز نیازمندید؟ برندی که بطری با ظاهری براق و گران داشته باشد؟ خیر، ولی شما آن محصول را خریدید چون از آن خوشتان آمد حتی اگر محصول در سبد تخفیفی ها قرارداشته باشد.

هدف چاپ و بسته بندی همین است. بسته بندی بایستی به صورت خلاقانه و صحیح انجام شود و تاثیر آن مستقیما روی میزان فروش است. بسته بندی چیزی فراتر از قراردادن لوگو روی جعبه است. بسته بندی جهت جلب توجه، ارسال پیام به مخاطب است و احساس خاصی را در مشتری القا می کند. بسته بندی شکلی از برندینگ است و مشخص می کند که محصول شما در قفسه فروشگاه چه طور در میان سایر برندها خود را نمایش می دهد. 50 نکته زیر الهام بخش شما در مسیر طراحی جعبه های خلاقانه و یکتا خواهد بود.

استفاده از الگوها

از الگوها برای انداختن یک طرح ساده روی جعبه بسته بندی در جعبه سازی استفاده کنید. به عنوان مثال ساختار جعبه های بسته بندی ابزارآلات زیر ساده هستند اما طرح های پس زمینه القاگر حس کیفیت، آمریکایی بودن و آشکار بودن محتوای جعبه است. مثال دوم استفاده از الگوهای سیاه و سفید گل ها می باشد.

همه فضاهای در دسترس را در نظر بگیرید

زمان  خلق یک جعبه بسته بندی از هر سانتی متر از آن استفاده کنید، به عنوان مثال  طراحی گل های جعبه زیر در داخل آن انجام شده است و باعث القای حس توانگری و زیبا دیده شدن محصول داخل آن می شود.

از ایجاد سادگی نهراسید

گاهی اوقات سادگی کلیدی است و این باعث جذابیت بسته بندی می باشد. هماهنگی با طبیعت و استفاده از مواد بازیافتی برای ایجاد حس دوستدار بودن محیط زیست استفاده می شود. طرح گرافیکی جعبه نیز باید در اتحاد با اینگونه حس ها باشد. قراردادن لیبل با رنگ های روشن و براق برای این نوع طراحی ها باعث مدرن به نظر رسیدن جعبه می شود. طرح هایزیر مثالی برای این نکته می باشد.

به تجربیات خود از محصول بیندیشید

حالت یا عکس العملی را در نظر بگیرید که یک شخص در مواجهه با محصول از خود نشان می دهد. در مثال زیر کالا یک دمپایی شیک است. ازآنجا که این محصول در نوع خود لاکچری می باشد دارای یک کیسه با درب گره دار برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به محصول است. خریدار هنگام باز کردن جعبه با بسته بندی دیگری مواجه می شود و سپس مپایی را می بیند. این عمل ساده در چند لایه کردن بسته بندی به جنبه لاکچری کردن محصول می افزاید و مشتری را برای پرداخت چند دلار بیشتر برای داشتن آن قانع می کند.

تناسب جعبه و محصول

مطمئن شوید که طراحی جعبه شما مکمل و متناسب محتوای جعبه است بعنوان مثال جعبه زیر ساده و طبیعی به نظر می رسد و تنها نمایانگر محتوای داخلی جعبه است. شما می توانید همه بخش ها و قطعاتی که خریداری کرده اید در آن ببینید بنابرین حس صداقت و شفافیت و خوشحالی از خرید به شما القا می شود.

بازیگوش باشید

اگر فرصت شوخ طبعی با جعبه بسته بندی برایتان مهیا است ان را از دست ندهید. جعبه های زیر در عین سادگی دارای حس سادگی و بازیگوشی هستند. تصویر بسته بندی زیر در ارتباط با محصول است و همزمان محتوای داخل جعبه نیز در آن مشخص است. رنگ تصویر مرتبط با شاتوت در نظر گرفته شده و عمل کاراکتر تصویر که مرتبط با خوردن توت می باشد القاگر حس کیفیت محصول می باشد.

 

جسور باشید

استفاده از چندین رنگ و شکل در یک الگوی جذاب یک راه عالی برای نمایش محصول یا  جعبه آنست. شیشه نشان داده شده در شکل زیر ازین روش استفاده می کند و یک منظر یکتا و جالب را بوجود می آورد این شیشه القاگر حس خوب در زمان استفاده محصول است.

شکستن کلیشه های طراحی

اگر محصول شما به نوعی است که مصرف کنندگان آن شامل رنج وسیعی از مردم هستند جعبه آن می بایستی به طرز نوآورانه ای نمایش داده شود. برای ساخت بسته بندی عسل در شکل زیر از طرحی جدید و بر خلاف جعبه های پلاستیکی و شیشه ای عسل از موم زنبور عسل در  ساخت آن استفاده شده است. مطلب جالب تر اینکه زمانیکه شما از تمام محصول استفاده کردید می توانید آنرا برگردانید و فتیله ای از کف جعبه وصل کنید سپس از بسته مومی بعنوان شمع استفاده کنید.

فرایند ها را در نظر بگیرید

اگر محصول شما به گونه ای است که می تواند به عنوان هدیه قرار  بگیرد بسته بندی آن را به صورت کادوپیچ اجام دهید در شکل زیر کاغذ سفید علاوه بر محافظت از جعبه آبلیمو باعث یاداوری حس بازکردن کادو می شود.

سعی کنید سبک سازی کنید

احساس نکنید وظیفه آن را دارید که شکل ها و تصاویر مورد استفاده شما حتما باید به سبک رئال و طبیعی باشد .  اگر شما می توانید تصویر ذهنی خود را به صورت یک سبک درآورید از آن استفاده کنید و از المان های تصویری به صورت علائم و نشانه ها استفاده کنید. جعبه نشان داده شده در شکل زیر از یک تصویر سر و مو استفاده می کند. تصویر تداعی کننده حرکت دسته موها روی جعبه است و حالت یک الگو روی پس زمینه جعبه را نشان می دهد. در نگاه اول ممکن است معنی این الگو بعنوان مو درک نشود ولی با برگرداندن جعبه مشخص می شود که این پس زمینه موهای متحرک بوده است.

خودتان را محدود نکنید

اگر محصول شما به طور معمول و در بهترین حالت در نوع خاصی بسته بندی می شود خودتان را به این نوع محدود نکنید به عنوان مثال این جعبه صابون به جای آنکه به طور معمول از کف بسته باز شود از خط تاهایش باز می شود و طرح پس زمینه می تواند در انبارش آن به عنوان نماد تبلیغی مورد استفاده قرار گیرد.

مدرن باشید

طراحی مدرن، ساده و براق همیشه برجسته تر از سایر طرح ها است. از خطوط واقع در رنگ های ساده، ظاهری مدرن و فونت های بدون دندانه است بویژه نوع بسته شدن درب انها این حس را القا می کند. علاوه بر این احساس کنجکاوی برای پیدا کردن نام محصول و سازنده به مخاطب دست می دهد.

ازحالت بافت روی جعبه استفاده کنید

علاوه بر اینکه حالت دیداری بافت تار و پودی را روی بسته بندی بوجود می آورید آن را به صورت برجسته نیز در کار خود لحاظ کنید. مردم با محصول شما به صورت فیزیکی رابطه برقرار می کنند. شکل زیر یک اسپری دور کننده حشرات است از حالت بافت در انتهای بسته بندی استفاده می کند. این حالت نه تنها به شما برای نگهداشتن جعبه کمک می کند بلکه حس خوبی به شما در هنگام در دست گرفتن القا می کند و در بخش بالایی نیز همین الگو به صورت تصویری ارائه شده است.

از رنگ های روشن استفاده کنید

اگر از رنگ های روشن در طراحی استفاده می کنید سعی کنید آن طرح تداعی کننده و الهام بخش باشد. به عنوان مثال در شکل زیر هر نوع بسته بندی حاوی نوع متفاوتی از آبنبات می باشد که طرح و رنگ های مختلف آن روی جعبه نشان داده شده است. هنگامی ک یسته ها کنار یکدیگر قرار گرفته باشد شما می توانید محتوای آن را از روی جعبه حدس بزنید.

با طراحی خود داستان تعریف کنید

اگر با طراحی بسته بندی امکان داستان گویی امکان دارد از آن استفاده کنید. شما از این فعالیت لذت می برید و مردم نیز از قصه ها خوششان می آید. همچنین از کشف اطلاعات پنهان شده در بسته بندی به مخاطب حس خوشحالی دست می دهد. جعبه زیر مربوط به یک جفت جوراب است که یک قصه یکتا را تعریف می کند. زمانیکه جوراب را به سمت بیرون می کشید یک منگوله کتانی به بالای جعبه وصل می شود و شکلی شبیه دودکش کاخانجات قدیم را تداعی می کند.

به ریشه های خود بچسبید

این موضوع را تحلیل کنید که کاربری محصول شما چیست و آن را روی جعبه نمایش دهید. محتوای جعبه زیر را موادی ساده، طبیعی و خالص تشکیل می دهد بنابرین طرح جعبه ان نیز بایستی شامل این ویژگی ها  و القاگر حس ارگانیک بودن به مشتریان باشد.

خلاق باشید

شما می توانید جعبه خود را جالب طراحی کنید ولی اگر بتوانید محتوای جعبه را نیز خلاقانه طراحی کنید شما برنده هستید بعنوان مثال این صابون ها از شیر ساخته شده اند و معمولا به صورت قالب های مستطیلی و ساده هستند ولی برخلاف انتظار در شکل زیر آنها به شکل بستنی طراحی شده اند و مستقیما با این مفهوم در ارتباط است که حاوی شیر می باشد.

طراحی داخل جعبه را در نظر بگیرید

علاوه بر طراحی خوب خارج جعبه می بایستی طراحی داخلی آن را نیز در نظر بگیرید. اگرچندین وسیله داخل جعبه وجود دارد آنها را جداگانه در داخل جعبه چیدمان کنید. شکل داخلی جعبه یویو در زیر نشان دهنده پیاده سازی این ایده می باشد. اجزای داخلی به طور منظم با رنگ متناسب با جعبه چیدمان شده است.

اهداف دیگری را به خدمت بگیرید

یکی از روش هایی که مشتریان برند شما را دوست داشته باشند این است که دوستدار محیط زیست باشید و محصول و جعبه آن حامی  طبیعت باشد. یکی از روش های انجام این امر آنست که بسته بندی پس از استفاده از محتوای داخلی آن با هدف دیگری مورد استفاده قرار گیرد. بعنوان مثال بسته های زیر در نگاه اول فقط بسته هایی شامل شوینده هستند ولی به جای استفاده از پلاستیک نازک از نوعی ماده چینی ساخته شده است که پس از استفاده می تواند به عنوان گلدان مورد استفاده قرار بگیرد.

با حواس پنجگانه بازی کنید

سعی کنید از تمام حواس انسانی در جعبه بسته بندی خود استفاده کنید. به عنوان مثال در بسته بندی زیر وکیوم محصول با خلق برجستگی هایی به شکل حروف الفبا از حس لامسه مشتری در جهت جذابیت محصول استفاده می کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *