دستگاه چاپ افست

تصویری از دستگاه چاپ افست با عملکرد عالی و دقت بالا.


چاپ افست چیست؟

چاپ افست به‌عنوان یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین روش‌های چاپ به شمار می‌رود. این نوع از چاپ اولین بار در قرن ۱۸ میلادی به‌عنوان روشی ارزان برای چاپ تصاویر و متن مورداستفاده قرار گرفت و پس‌ازآن به‌قدری سریع رشد کرد که به راهی برای تولید آثار هنری با هزینۀ پایین تبدیل شد. در ادامۀ این متن با چاپ افست و مشخصات و کاربردهای آن بیشتر آشنا می‌شویم.

دستگاه چاپ افست
تصویری از دستگاه چاپ افست با عملکرد عالی و دقت بالا.

امروزه استفاده از چاپ افست بسیار متداول است به حدی که آن را به‌عنوان چاپ تجاری در نظر می‌گیرند و تقریباً درصد بسیار زیادی از کارهای چاپی با این رو شِ چاپ انجام می گیرد. دستگاه افست مکانیسم عمل خاص و البته ساده ای دارد؛ به طور خلاصه رو شِ کارش به این شکل است که تصویر یا متن موردنظر، هر چه که هست بر روی یک صفحۀ فلزی مخصوص به نام زینک یا پلیت انتقال داده می‌شود و این صفحه طوری عمل می‌کند که تنها تصاویر و نوشته‌های یک متن، جوهر مخصوص چاپ را به خود می‌گیرند. بعدازآن سه استوانۀ تعبیه‌شده در این دستگاه کار را به عهده می‌گیرند و درنهایت طرح‌های جوهرافشان شده چاپ می‌شوند. درواقع، چاپ افست این روش را از چاپ لیتوگرافی به دست آورده و درنتیجه غالباً به این چاپ، لیتوگرافی هم گفته می‌شود.

scaled

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد روش افست این است که در آن‌همۀ رنگ‌ها با ترکیب چهار رنگ آبی، سرخابی، زرد و یا سیاه که در اصطلاح CMYK گفته می‌شود، به وجود می‌آیند.

چرا چاپ افست؟

چاپ افست بااینکه قدیمی به‌حساب می‌آید، اما هنوز هم کاربردهای زیادی دارد و بسیار موردپسند مشتریان است و به همین خاطر هم هست که بسیاری از شرکت‌های چاپ از آن به‌عنوان گزینه‌ای برای انجام دادن کاره‌ای چاپی مشتریان خود استفاده می‌کنند. این ‌روش چاپ علاوه بر اینکه برای شمار بالا تا اندازۀ زیادی مقرون‌به‌صرفه بوده، چاپ چهار رنگ و باکیفیت بالا را هم فراهم می‌کند. از طرفی دیگر چون دستگاه‌های چاپ افست متنوع هستند، بنابراین می‌توانند طرح‌های مختلف را در سایزهای گوناگونی چاپ کنند.

مزایای چاپ افست

چاپ باکیفیت بالا: با این چاپ، شما می‌توانید هر باریک تصویر چاپی باکیفیت بالا را داشته باشید. اپراتور چاپگر می‌تواند جریان جوهر دستگاه را کنترل کند که این مسئله به این معنی است که تعداد نسخه‌هایی که هدر می‌روند و یا کنتراست کافی ندارند به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کنند. درنتیجه، شما تصاویری باکیفیت و دارای رنگ‌های دقیق در اختیار خواهید داشت.

هزینۀ پایین برای کارهای با شمار بالا: یکی از مزایای مهم این روش چاپی، هزینه پایین آن است؛ به عبارت دیگر این چاپ را ارزانترین نو عِ چاپ برای تیراژهای بالا می دانند؛ و به همین دلیل هم هست که نسبت به دیگر روش های چاپ در سطح تجاری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سرعت بالا برای کارهای با شمار بالا: چاپ با کمک دستگاه‌های افست بسیار سریع و آسان انجام می‌شود. این مزیت وقتی اهمیت خودش را نشان می‌دهد که چاپ در شمار بالا موردنیاز باشد. از این نظر چاپ افست به چاپ دیجیتال برتری دارد.

انواع کاربردهای چاپ افست

  • برای چاپ انواع کتاب
  • برای چاپ مجله و روزنامه
  • برای چاپ ست اداری
  • برای چاپ کارت ویزیت
  • برای چاپ انواع مختلف بروشور و کاتالوگ
  • کاربرد درزمینۀ صنایع بسته‌ بندی
  • و …

 

روش‌های چاپ افست

  • چاپ شیت: در این روش کاغذ به‌صورت ورقه‌های جدا از هم وارد دستگاه چاپ می‌شوند.
  • چاپ رول: در این روش کاغذ به شکل پیوسته و به‌صورت رول در دستگاه چاپ استفاده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *