جعبه چسبانی

جعبه چسبانی

جعبه چسبانی فرآیندی است که در آن، یک سمت جعبه که باز است از چسب آغشته میشود تا بر لبه دیگر جعبه متصل گردد که این فرآیند توسط دستگاه های جعبه چسبانی صورت میگیرد. این نوع جعبه بسته ‌بندی در صنعت چاپ و بسته ‌بندی بسیار محبوب است و به دلیل سهولت در استفاده، جهت سفارشی‌ سازی بسته ‌بندی محصولات مختلف استفاده می‌شود.

 مراحل جعبه چسبانی

فرآیند جعبه چسبانی در جعبه سازی و  چاپ و بسته بندی شامل مراحل زیر هستند:

1-    طراحی جعبه: در ابتدا، طرح جعبه بر روی کاغذ یا کارتن طراحی می‌شود. این طرح ممکن است شامل اندازه و شکل جعبه و نحوه بستن آن باشد.

2-    برش کاغذ یا کارتن: پس از طراحی جعبه، با استفاده از دستگاه برش، کاغذ یا کارتن برش داده می‌شود و به شکل مورد نظر برای جعبه نمایان میگردد.

3-    چاپ روی جعبه یا کارتن: پس از برش جعبه یا کارتن، روی آن می‌توان با استفاده از دستگاه چاپ، علامت تجاری، نام محصول و سایر اطلاعات مورد نیاز را چاپ کرد.

4-    خم کردن جعبه: پس از چاپ، برای بستن جعبه، قسمت های مختلف جعبه خم میگردد تا به شکل دلخواه ایجاد شود و سپس برای بسته شدن جعبه به داخل آن به چسب آغشته می‌شود که در آخر لبه ها به یکدیگر چسبانده می شود.

به طور کلی، جعبه چسبانی در چاپ و بسته بندی به دلیل سهولت در استفاده، هزینه اقتصادی و قابلیت سفارشی‌سازی بالا، در بسته‌بندی محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.